Вшанування 134-ї річниці від дня народження священномученика Аркадія (Остальського) у с. Скаківка, на малій Батьківщині сповідника

10.05.2023

Восьмого травня у селі Скаківка духовенство і православні віруючі Бердичівщини вшанували 134-у річницю від дня народження священномученика Аркадія(Остальського), єпископа Бежецького. У храмі святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова було звершено урочисте Богослужіння.

Щороку в день чергової річниці від дня народження уродженця Скаківки священномученика Аркадія (Остальського) жителі й гості села збираються у місцевій церкві, зведеній на початку 20-го століття. Парафіяни пишаються тим, що Скаківка – мала Батьківщина сповідника та подвижника благочестя, і зберігають пам’ять про славного земляка та його рідних. «Не всім селам і містам випала подібна честь, – говорить півча церковного хору Анна Копитко. – Це велика милість Божа – мати такого покровителя…» «Церква – моє життя, моя відрада, – розповідає регент хору храму святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Надія Мирончук. – Я з самісінького дитинства у церкві: спочатку – з бабусею та мамою, а потім стала приходити на богослужіння сама. Народилась у Скаківці, тут хрестилася, тут проживаю і не один рік співаю у хорі. Віра – сенс мого життя…»

Високо над землею піднімається храм святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова, сяючи хрестами та закликаючи людей на молитву. Вранці навколо панують тиша та спокій, під ноги стелиться зелена травиця, а обабіч доріжки квітують червоногарячі тюльпани… Краса й умиротворення... Згадуються слова священномученика Аркадія (Остальського): «Світ є невгамовний проповідник про Свого Творця та Промислителя…»

Розділити радість духовної події прибув благочинний Бердичівського округу архімандрит Варфоломій (Бойков). Настоятель храму святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова протоієрей Євгеній Дзядух та парафіяни зустріли шанованого гостя пишним короваєм і квітами. До молільників приєдналися віруючі з сусідніх сіл…

Восьмого травня 2023-го року Божественну Літургію очолив благочинний Бердичівського округу архімандрит Варфоломій (Бойков), йому співслужили настоятель храму святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова с. Скаківка протоієрей Євгеній Дзядух, настоятель Свято-Успенського храму с. Осикове протоієрей Олександр Худяков, настоятель Свято-Георгіївського храму м. Бердичів протоієрей Сергій Головащенко, настоятель Свято-Покровського храму с. Никонівка протоієрей Іоанн Попадич, настоятель Свято-Покровського храму с. Мирославка ієрей Михаїл Худяков та настоятель Свято-Успенського храму с. Райгородок ієрей Віталій Левківський.

Лунав піднесений і радісний Пасхальний тропар, прославляючи Христове Воскресіння. Під склепіннями розносився злагоджений спів церковного хору (регент – Надія Мирончук): «О священномучениче Аркадие, пастырю добрый словесных овец! Ты образ Христов в себе ясно яви, грады и веси словом Божиим оглашая, нищия и вдовицы питая, люди расточенныя во едино братство Христово собирая, малодушныя и унылыя возставляя и к подвигу исповедания веры укрепляя…»

У своїх молитвах до Господа люди просили послати мир і тишу на землю українську, дарувати державі нашій, народу нашому Перемогу…
Після Божественної Літургії був відправлений молебень перед іконою священномученика Аркадія (Остальського). «Величаем тя, священномучениче Аркадие, и чтим честная страдания твоя, яже за Христа претерпел еси…»

Благочинний Бердичівського округу архімандрит Варфоломій (Бойков) звернувся до всіх словами проповіді: «Ми сьогодні вшановуємо покровителя Житомирщини, Бердичівщини та землі Скаківської. Незламною була віра невтомного проповідника. Вогонь любові до Бога, що горів у його серці, спалахував, надихав і вів за собою інших».

Звернувшись поглядом до історії життя єпископа Аркадія (Остальського), отець благочинний нагадав про його дитинство і виховання в сім’ї священника церкви с. Скаківка, навчання у Житомирському духовному училищі та Волинській семінарії, роки місіонерської діяльності, дияконське, а згодом – священницьке служіння, військове поприще у роки Першої світової, гоніння та випробування, яких зазнав у різні часи, арешти і переслідування… Із 48-и земних років життя 15 він провів у засланнях, ув’язненні й таборах і закінчив свій шлях мученицьким вінцем: 29-го грудня 1937-го року Аркадія Остальського стратили на розстрільному полігоні НКВС у Бутово під Москвою…

«Ми живемо у важкий час, війна – велике випробування для нашої України і всього народу. Ми маємо єднатися, просити Бога, щоб благословив нас миром і дарував спасіння Україні. Шануйте та неухильно бережіть віру православну. Життя священномученика Аркадія (Остальського) – приклад для всіх нас», – отець благочинний адресував своє повчальне слово віруючим і слова глибокої подяки за ревні пастирські труди настоятелю храму святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова протоієрею Євгенію Дзядуху, котрий веде паству шляхом спасіння.

Отець Євгеній сердечно подякував благочинному Бердичівського округу архімандриту Варфоломію (Бойкову), духовенству і віруючим за спільну молитву: «Священномученик Аркадій (Остальський) мужньо переніс усі випробування, не відступив від віри, віддано служив Господу. Своїм життям і подвигом він засвідчив вірність Богу. Дивлячись на його життя, будемо прагнути нести свій хрест, не зраджувати віру та сповідувати Христа і Святе Православ’я…»

Сила переконливості слів священномученика Аркадія (Остальського), його ясні та доступні пояснення повертали на шлях спасіння багато душ, що загрузли в глибині гріха, пристрастей і розпачу. Милістю Божою ми можемо доторкнутися до його творінь: «Віра – наш добрий супутник, який усе життя веде нас, тримаючи за руку, приймаючи з нашого шляху всі камені та перепони, втішаючи у наших скорботах, витираючи сльози, зцілюючи тіло і душу», «Віра підтримує все життя християнина, вона освітлює йому шлях у вічність...», «Нехай наші скорботи великі, але нагороди, які нам за них обіцяні, незрівнянно більше…», «Полюби ж Господа та весь світ усією душею твоєю – і Господь полюбить тебе всією силою Своєї Божественної любові», «Отже, «йди за Христом», і спасешся...»

Восьме травня – День пам’яті та примирення. Восьмого травня світ вшановує всіх, чиї життя забрала війна.

Біля пам’ятника воїнам-визволителям, жителям села Скаківка, які загинули в роки Другої світової, духовенство звершило заупокійну літію. Люди молилися за мир в Україні та за всіх, котрі у 1941–1945-му роках на полі брані життя свої поклали за віру, Батьківщину й наше майбутнє, і теперішніх захисників Вітчизни, які полягли у боях, безстрашно боронячи рідну землю від російських окупантів...  Вічна пам’ять… Вічна слава героям різних часів…

Пресслужба Бердичівського благочиння.

Роздiл: 
Новости Благочиний