У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

19.10.2017

За більш ніж столітню історію свого існування Свято-Покровський храм с. Мирославки пережив чимало випробувань. У часи безбожної влади в його приміщенні влаштовували сільський клуб, в роки німецької окупації – стайню, і лише на початку 90-х років почалося відновлення святині, були реставровані іконописні зображення і оновлений розпис. Чимало зусиль доклали жителі для відбудови та облаштування церкви. Деякі ікони зазнали руйнівного впливу часу. Нещодавно завдяки копіткій праці бердичівської художниці кілька образів отримали друге життя…

З грудня 2016-го року настоятелем Свято-Покровського храму с. Мирославки став ієрей Михаїл Худяков. З перших днів свого служіння він почав піклуватися про згуртування церковної громади, старанно займатися вивченням історії храму і його подальшим облаштуванням. Деякі старі ікони потребують реставрації, велику допомогу в їх оновленні надає матушка Дар’я Худякова, колишня випускниця Бердичівської художньої школи. Вона і нині підтримує дружні стосунки з мистецьким навчальним закладом.

Із благословення благочинного Бердичівського округу протоієрея Віталія Бойкова настоятель Свято-Покровського храму с. Мирославки ієрей Михаїл Худяков звернувся до т. в. о. директора Бердичівської художньої школи Ірини Ніколайчук із проханням допомогти у відродженні православних святинь. Спочатку, розповіла художниця, відбулося оновлення двох невеликих ікон із вівтаря – Спасителя і Божої Матері: «Вони були у плачевному стані, дуже закопчені, пошкоджені водою, колись їх уже підфарбовували. Через вплив вологи спостерігалося часткове відшарування, яке я спочатку прибрала, потім за допомогою лляної олії зробила ґрунтовку, після висихання нанесла фарбу, втираючи основний колір… Ікони писані олійними фарбами на полотні, виготовлені на дерев’яній основі. Дивишся на них, і здається, що святі позирають на нас із глибини століть…»

Процес реставрації непростий, і головний принцип – не нашкодь, пояснила Ірина Броніславівна, раніше їй доводилося підфарбовувати лише зразки сучасного іконопису: «Ікони з храму с. Мирославки писані за всіма канонами Православної Церкви. Перед тим, як приступити, я дуже хвилювалася, розуміла, що потрібні відповідний душевний стан, повне умиротворення... І хотілося підтримати парафію. Працювати було дуже цікаво, ікони самі допомагали мені. Відступили всі мирські турботи… Оновлення відбувалося як на одному диханні...» Художниці знадобилося чимало днів, і через місяць іконам був повернений їх первинний вигляд… Незабаром ієрей Михаїл Худяков запропонував мисткині зробити реставрацію великої ікони Спасителя. «Вона складається з трьох частин, – згадує Ірина Ніколайчук, – дошки збиті в одну площину товщиною до п’яти сантиметрів, вони вже були геть м’які, поточені жучком. Зверху наклеєна тканина, яка ґрунтована декількома шарами. Ікона зазнала чимало пошкоджень…» Художниця знову взялася за складну і тонку працю: після ґрунтовки спеціальною шпаклівкою для деревини частинами додавала кольори, адже не вистачало багатьох фрагментів, відчувалася чиясь невміла рука – колись були спроби оновити відтінки. Через два тижні щоденної роботи ікона, звільнена від усіх додавань і нашарувань, засяяла своїми фарбами. Коли вона стояла в одному з класів художньої школи, у кімнаті відчувався запах ладану, кажуть працівники закладу. «Проходячи повз святий образ, люди зупинялися і хрестилися, – розповів настоятель Свято-Покровського храму с. Мирославки ієрей Михаїл Худяков. – Викладачі та учні схилялися перед іконою…»

Кажуть, після завершення відновлювальних робіт у реставратора, який відроджує ікони, ще довго зберігається відчуття створеного дива… Перед святими образами молилися і будуть підносити молитви не одне покоління віруючих…

Пам’ять мешканців села Мирославки збереже імена митців, які у різні роки потрудилися для храму: художників Михайла Довбищука, Мирослава Ясельського та Ірини Ніколайчук

Прес-служба Бердичівського благочиння.

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

У Свято-Покровському храмі с. Мирославки реставрували ікони

Роздiл: 
Новости Благочиний