У селі Скаківці Хрещення Господнє святкували, йорданською водою вмивалися…

21.01.2020

Коли у Скаківку приходить празник Хрещення Господнього, весь православний люд села збирається у храмі Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова на святковому Богослужінні. Настає час, і Хресним ходом парафіяни та гості з інших куточків Бердичівщини прямують до місцевого озера на Велике водосвяття. Цієї доброї традиції жителі дотримуються з року в рік…

Дев’ятнадцятого січня і старий, і малий поспішали до Свято-Іоанно-Богословського храму з давньою історією, яка сягає далеких часів. До тамтешніх мешканців приєднувалися віруючі з сусідніх сіл та міста Бердичева. Настоятель церкви ієрей Євген Дзядух звершив Чин Великого освячення води і привітав усіх зі святом, поринувши в його історію: «Богоявлення на річці Йордані, подія Хрещення Господнього, відкривають нам тайну не тільки Святої Трійці, а й Втіленого Сина Божого. Христос явив світові Свою Божественну силу і могутність, а також – Своє смирення і страждання заради нашого спасіння. Оспівуючи благодатне явлення Христа світу, сповнимося побожного трепету і християнської радості й будемо славити Спасителя: «Явлейся, Христе Боже, и мир просвещей, слава Тебе!».

Опівдні Хресним ходом із хоругвами та молитовними піснеспівами люди вирушили до сільського озера. Йшли у піднесеному й радісному настрої, дорогою до них приєднувалися приїжджі, і велика кількість народу зібралася на березі. Справжню красу щороку творить сільський ентузіаст Олександр Грицюк разом зі своїми товаришами й добрими знайомими. Дружно допомагають і рідні чоловіка. Хоч цієї зими лід на водоймі не дуже товстий, вони примудрилися влаштувати ополонку у вигляді хреста та прикрасити її хвойними гілками. Поставили й врата – арку, оздоблену пухнастою зеленою гірляндою. По-господарськи подбали й про узбережжя, аби виглядало охайним і гарним. Завжди ініціативу жителів в усьому підтримує в. о. старости Скаківського старостинського округу Гришковецької селищної об’єднаної територіальної громади Борис Шлапак.

Усі з нетерпінням чекали урочистих та особливих хвилин… Настоятель храму Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова ієрей Євген Дзядух звершив Чин Великого освячення води. «Во Иордане крещающуся Тебе, Господи, Троическое явися поклонение: Родителев бо глас свидетельствовавше Тебе, возлюбленнаго Тя Сына именуя, и Дух в виде голубине, извествоваше словесе утверждение. Явлейся, Христе Боже, и мир просвещей, слава Тебе...» І коли священик тричі занурив хрест у холодні води озера, за місцевою традицією сільські мисливці три рази оглушливо вистрілили в повітря. Ієрей Євген Дзядух звернувся до людей зі словами натхненного привітання: «Сьогодні великий день. Він нагадує всім нам про Таїнство нашого власного Хрещення. Нехай же свято Богоявлення оновить в нас сили зберігати вірність Спасителю, з Яким ми з’єдналися, Якого ми прийняли в серце через Таїнство Хрещення! Свято Богоявлення називається також Днем Просвітництва, тому що це свято Божественного світла, яке осяває внутрішні очі людини, просвічує його серце і перетворює все його єство. Це те світло, яке дає нам Господь у Таїнстві Святого Причастя… Зі святом Богоявлення! З благодаттю йорданської води!»

Священик запросив бажаючих, які готувалися до цього дня, скупатися в освячених водах озера. Охочих зануритися в ополонку з молитвою й вірою у цілющі можливості йорданської водиці виявилося чимало. На березі місцеві куховарки: Ольга Грицюк, Олена Тетерук та інші вправні хазяєчки на чолі зі справжньою майстринею Надією Копаницею, тещею Олександра Грицюка, – запрошували зігрітися гарячим чаєм й скуштувати українських страв зі святкового столу. В казані булькала смачна й навариста юшка, насичували повітря розкішними ароматами пампушки, й манили до себе напрочуд привабливі вареники! І як не заспівати щедрівки на свято Хрещення Господнього:

Днесь вірнії люде усі ликують,
Ангели з ними враз торжествують!

І віншувати наші люди гарно вміють: «Хай вам святиться, веселиться святая йорданська водиця, як нині і в рік, і від року в рік, і на цілий вік! Христос Хрещається!»
Кожної зими у цей день гостей у Скаківці все більшає: за підрахунками жителів, нині їх було понад добрих три сотні. Ще одна традиція на Водохреще, шанована в селі, – окроплення осель та подвір’їв господарів святою водою. Отець Євген обійшов домівки, закликаючи благодать Божу та бажаючи духовного оновлення й очищення, добра та миру…

Прес-служба Бердичівського благочиння.
Роздiл: 
Новости Благочиний