01.06.2013

Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського)29 травня, в день свята Преполовення П’ятидесятниці з благословення Високопреосвященнішого Никодима, архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського, у селі Скаківка Бердичівського благочиння відбулися заходи, присвячені відкриттю пам’ятної дошки уродженцю села Скаківки священномученику єпископу Аркадію (Остальському) (1889-1937).

Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського)Урочистості очолив благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков, настоятель Миколаївського собору м. Бердичева. Спочатку у церкві святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова с. Скаківка була відслужена Божественна літургія. О. благочинному співслужили настоятель Троїцької церкви м. Бердичева протоієрей Михаїл Гоюк (голова Житомирської єпархіальної комісії з канонізації святих), клірик Миколаївського собору ієрей Роман Натальчук, окормляючий парафію с. Скаківка настоятель Димитрівської церкви с. Красносілка Чуднівського благочиння ієрей Миколай Денькович, настоятель Хрестовоздвиженської церкви с. Конотоп Шепетівської єпархії ієрей Віталій Перін (голова Шепетівської єпархіальної комісії з канонізації святих, голова братства сщмч. Аркадія (Остальского),Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського) протодиякон Віталій Кльон, клірик Миколаївського собору м. Бердичева, та диякон Ігор Кучерук, клірик Миколаївської церкви м. Житомира (секретар Житомирської єпархіальної комісії з канонізації святих).

Майже два роки тому земля Бердичівська зустрічала чудотворну ікону священномученика Аркадія (Остальського) з Хрестовоздвиженської церкви села Конотопа Шепетівської єпархії (настоятель ієрей Віталій Перін). І ось наприкінці травня до рідного села святителя прибули дослідники, краєзнавці, історики-архівісти, священнослужителі та віруючі з інших парафій – усі, для кого стали прикладом пастирське подвижництво і жертовність невтомного проповідника. Зібралися представники Житомирської обласної громадської організації «Руська співдружність» (голова Євген Романович Тіміряєв), Житомирського відділення благодійної організації «Фундація спадщини Терещенків» (голова Леонід Погребний),Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського) члени Житомирської єпархіальної комісії з канонізації святих у повному складі, члени національної спілки краєзнавців України та члени науково-редакційної групи при редколегії «Реабілітовані історією. Житомирська область», мешканці Скаківки на чолі із сільським головою Борисом Шлапаком та юні скаківчани.

Після запричасного стиха протоієрей Михаїл Гоюк виголосив проповідь про земляка жителів с. Скаківка священномученика Аркадія (Остальського), його самовіддану пастирську діяльність і натхненний, дарований Господом дар слова, що залучили до Христа безліч душ.

Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського)По закінченні Божественної літургії всі присутні вийшли за межі церковного подвір’я навпроти церкви, де був звершений малий чин освячення води, в кінці якого протоієрей Віталій Бойков освятив меморіальну дошку по чину освячення ікони святого. По закінченні було надано слово сільському голові Борису Васильовичу Шлапаку, який розповів про обставини виготовлення і встановлення меморіальної дошки, як пам’ять про видатного земляка, директору Скаківської середньої школи, яка розповіла про деякі обставини з життя святого Аркадія (Остальского) та його батька священика Іосифа Остальського,Освячення меморіальної дошки на вшанування пам’яті священномученика Аркадія (Остальського) який відрив школи у Скаківці та Хмелищах, і прибулому з Житомира голові Житомирського відділення благодійної організації “Фундації спадщини Терещенків” Леоніду Погрібному, ініціатору відкриття меморіальної дошки, який запропонував перейменувати вулицю Леніна, на якій стоїть церква, на вулицю Аркадія Остальского.

Був звершений хресний хід на місцеве кладовище, де у могили нещодавно перезахоронених рідних братів сщмч. Аркадія немовлят Павла і Миколи Остальських була відслужена заупокійна літія, по закінченні якої до присутніх звернувся гість з Шепетівської єпархії ієрей Віталій Перін, який розповів про поміч святого у його житті і священничеській діяльності. Хресним ходом повернулися до храму, біля якого була влаштована святкова трапеза.

Цей день надовго запам’ятається жителям с. Скаківки, які змогли відновити пам’ять про свого видатного земляка.

Диякон Ігор Кучерук.
Фото: ієрей Олександр Худяков.