Курси катехизації: другий рік

19.11.2012

Курси катехизації: другий рікКурси катехизації: другий рік

Цієї осені церковна школа для дорослих при Свято-Миколаївському соборі продовжила свою духовно-освітню діяльність. Щоп’ятниці першокурсники зустрічаються на заняттях із «Катехізису». Ті, котрі навчаються вже другий рік, слухають лекції з «Літургіки».

Катехизація в широкому розумінні спрямована на навернення людей до істинної віри, християнських норм життя, дарованого кожному Творцем, розповідає благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков: «Це свого роду православний путівник. Духовна неосвіченість призводить до хибних кроків, помилок і спокус. Метою катехизації є воцерковлення, тобто, прилучення людей до християнського богоугодного життя. А програма духовної просвіти потрібна, щоб прийняти знання про віру і керуватися ними. Катехізис є повчанням у православній вірі християнській, наукою про правила віри. І ми прагнемо не лише донести знання про Православ’я. Наше завдання – нести Світло Боже людям, щоби вони були істинними захисниками православної віри, апологетами християнства». «Катехизація потрібна для вивчення основ віри, – зазначає ієрей Олександр Худяков. – Людина не може називати себе православною, не знаючи своєї віри. Ми маємо вчитися і пізнавати її. Віра визначає наші слова і вчинки». Викладачі курсів вважають, що духовна школа покликана навчити прихожан жити по вірі в Христа, допомогти їм стати самостійними і відповідальними християнами. Іншими словами, катехизація – це педагогіка віри, навчання і виховання православних, які мають знайти свій духовний досвід через спілкування з Богом у молитві, через Таїнства, читання і обговорення Святого Письма та виконання Божих Заповідей.

«… зростайте в благодатi i пiзнаннi Господа нашого i Спасителя Iсуса Христа…»

Курси катехизації: другий рікКурси катехизації: другий рік

Прийшовши на заняття з «Катехізису», тут можна почути про пізнання істинного Бога, Священне Писання як Слово Боже, Церковні Таїнства, познайомитися зі змістовним роз’ясненням Символу віри.

«Людина не може сама змінити свою природу, – звертається до віруючих протоієрей Віталій Бойков. – Але, як кажуть святі отці, «Бог спасає нас не без нас». Потрібно з молитвою звернутися до Господа і попросити про спасіння».

«Справа нашого спасіння, – продовжує діалог ієрей Олександр Худяков, – звершується всім життям Ісуса Христа. Він був розп'ятий на хресті за гріхи людей, щоби ми могли отримати спасіння». Питання – відповідь – у такому руслі відбувався діалог: неспішне довірче спілкування священиків та учасників заняття. Здавалося, в тісному сімейному колі зібралася родина однодумців.

«Навіщо прийшов Христос?», «У чому вина Понтія Пілата?», «Як потрібно готуватися до Святого Причастя?» – цікавило присутніх.

Курси катехизації: другий рікКурси катехизації: другий рік

Звучить думка «Немає малих гріхів…» У щирій розмові курсанти приходять до висновку, що кожний гріх суперечить безкінечному й вічному Богу та заслуговує на покарання. Є такі, котрі ми доволі часто не помічаємо: гординя, заздрість і наклеп. Через ці людські гріхи розіп'яли Ісуса. «Ось Агнець Божий, Котрий бере на Себе гріх світу», – говорить Іоанн Хреститель. Ісус узяв на Себе гріхи людства, омивши їх на хресті Своєю Пречистою Кров'ю…

Христос жив тим, що говорив, і тому всі повчання Його незмінно є повними духу й життя. Саме ця повнота живої сили в Його словах зробила Його Вчителем. «Отже, йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все, що Я заповів вам», – ці слова з Євангелія від Матфея стверджують необхідність поширення вчення Христового у всьому світі.

«Найбільш головна наша проповідь – наше життя, – звернулися священики до учасників заняття. – Дві великі заповіді любові дав нам Господь: любити Бога і ближніх. Бог є Любов. Любов є основою християнського життя, а Церква воістину є училищем благочестя».

Православні курси катехизації об’єднали людей різного віку і різних занять. І всі вони прагнуть уцерковлення. «Це не лише здобуття знань про Бога, а й реальне переосмислення свого способу життя, перетворення духу, – впевнена Тетяна П’ятницька.

Курси катехизації: другий рікКурси катехизації: другий рік

– І кожний крок – це сходинка на шляху до Храму». «Кожного заняття ми чекаємо із великим нетерпінням, – говорить Людмила Бочкарьова. – Вони необхідні, як ковток свіжого повітря, вони лікують душу…»

«Такий православний лікбез, – переконаний благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков, – украй необхідний на території нашої Духовної Вітчизни. Духовну культуру потрібно знати, сповідувати і передавати дітям своїм». За словами ієрея Олександра Худякова, курси катехизації для самих священиків «є можливістю виконати своє призначення бути наставниками і вчителями, котрі несуть світло Христового вчення, що є великою благодаттю».

Радує, що з кожним роком коло охочих навчатися на курсах молодшає.

Побажаємо ж їм Господньої допомоги в добрих намірах!

Служба Божа – найбільший скарб, який ми повинні дбайливо зберігати

Катехизація – через Богослужіння… Дійсно, дуже важливо розуміти, що саме відбувається під час Служби Божої. «Курс «Літургіка» покликаний просвітити необхідними знаннями про архітектуру, облаштування й оздоблення храму, кольорову гаму та церковну символіку, всі види Богослужінь Православної Церкви, Таїнства і треби… «Літургіка» – наука про Богослужіння Православної Церкви і значення його атрибутів»,– про це веде розмову із прихожанами Свято-Миколаївського собору протоієрей Зиновій Ромах на заняттях із «Літургіки». Адже її предметом є історія православного християнського Богослужіння – сукупності молитвослів'я, співів і священнодійств, які здійснюються в Церкві Божій на землі. Участь у Богослужінні є найбільш простим і природним способом воцерковлення, входження в Церкву. Коли ми знайомимося з Уставом, коли ми пізнаємо Богослужіння, нам не просто стає відомою послідовність його елементів – ми починаємо відчувати чудову структуру церковної служби, її динаміку, закони розвитку і зміст. Літургіка з грецької означає «спільна справа», це наука про Богослужіння християнської Церкви, де кожна, навіть найдрібніша складова, повна сенсу, який не завжди лежить на поверхні, але який ми маємо старанно шукати…

Слухачі цього курсу прагнуть долучитися до літургійного життя, навчитися істинам християнства і, більш того, здійснити їх у своєму житті. «Людина, котра прийшла до церкви, – ділиться своїми думками Надія Шпортун, – має знати, як поводитися в храмі, знати Богослужіння, його різні моменти, знати частини Літургії, пізнати її, зрозуміти, шанувати і цінити. І це дуже важливо. Молитвою людина підноситься до Бога і з'єднується з Ним…»

На черговому занятті отець Зиновій запросив православних до спілкування з широкої теми: про складові частини Літургії, її уставні особливості, духовний зміст молитвослів'їв та священнодійств і Таїнство Святої Євхаристії. Звучали поняття «антифон», «тропар», «кондак»… Літургія – благодаріння за Пришестя Спасителя, за всі благодіяння, які Він дає нам, за Хресні Страждання Сина Божого, Ісуса Христа, за Його Воскресіння і Вознесіння, за Божественне милосердя і можливість звертатися до Творця, за життя у всіх його проявах…

Священик згадав часи Київської Русі, розповідаючи про зміни та доповнення до Служби Божої протягом різних століть. Основні піснеспіви Літургії ведуть історію з глибокої давнини…

Віруючі все підходили і підходили на заняття після трудового дня та приєднувалися до інших. Крок за кроком вони простежували розвиток Літургії. Панувала атмосфера молитовної тиші і причетності до таємниці…

Як кажуть відомі літургісти, «Богослужіння є диханням Тіла Церковного, одним із найважливіших моментів у її житті, але церковне Богослужіння є також і скарбницею церковного досвіду, концентрацією всього богословського вчення Церкви». Для проникнення в Богослужіння потрібні роки, тому до цього вивчення слід приступати не зволікаючи і продовжувати протягом усього життя. І тоді прийде радість відчуття повноти участі в Богослужінні…

Прес-служба Бердичівського благочиння.

Роздiл: 
Новости Благочиний