Депутати Житомирської обласної ради відновили історичну справедливість: релігійній громаді передано Хресто-Воздвиженську церкву

09.09.2011
Свято-Крестовоздвиженский храм

8 вересня 2011року під головуванням Йосипа Запаловського відбулась шоста сесія Житомирської обласної ради VI скликання, в якій взяв участь голова Житомирської обласної державної адміністрації Сергій Рижук, заступники голови облдержадміністрації і обласної ради, керівники управлінь, відомств, міські голови, голови райдержадміністрацій та районних рад, представники ЗМІ. У роботі сесії також взяли участь народний депутат, голова обласної організації ВО ”Батьківщина” С.Пашинський та представник Адміністрації Президента С.Кращенко. Серед питань, винесених на порядок денний сесії, найбільший резонанс у суспільстві викликало питання про передачу Хресто-Воздвиженської церкви (обласний краєзнавчий музей, відділ природи) Житомирській єпархії Української православної церкви. Цілком усвідомлюючи всю складність цього питання, яке не розв’язується впродовж всієї історії незалежної України, породжуючи у православному середовищі Житомирщини зневіру і розбрат, депутати обласної ради нинішнього скликання висловили готовність взяти на себе відповідальність за його вирішення. Було створено комісію з вивчення цього питання під головуванням Валентина Острожинського, результатом діяльності якої стали наступні висновки. Правовою підставою для передачі культової споруди є ст. 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», Указ Президента України від 21 березня 2002 № 279 «Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій». Ці законодавчі акти підтверджують законність прохання віруючих повернути культову споруду – Хресто-Воздвиженську церкву. Разом з тим, чинне українське законодавство (це стосується українського православ’я, яке розділене) не визначає, якій саме православній конфесії має бути передана культова споруда. Тому при вирішенні цього питання депутати керувалися виключно історичними фактами. Перший факт. Фінансування будівництва (1897-1900 р.р.) Хресто-Воздвиженської церкви йшло за рахунок Св. Синоду РПЦ , який виділив на потреби будівництва 70 тис. крб (відомості Державного архіву Житомирської області, підстава: газетний фонд ДАЖО газета «Волинь» 1900, інвентарний № 265, фонд 1, опис 73, справи 122-126) ; Другий. Декретом Тимчасового Робітничо-Селянського Уряду (1917 р.) все майно існуючих в Україні церковних та релігійних громад було оголошено народною власністю, отже, власником культової споруди на момент націоналізації була релігійна громада РПЦ, оскільки Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ) сформувалася лише у 1921 р. (відомості Державного архіву Житомирської області, підстава: фонд Р.1657, опис 1, справа 155); Третє. 12 вересня 1921 р. Волинська Рада Робітничих і Селянських депутатів передала за договором в безстрокове та безоплатне користування православній громаді приміщення Хресто-Воздвиженської церкви; в архівних документах відсутня інформація щодо належності громади до якоїсь конкретної православної течії; Наступний історичний факт. 17 червня 1944 р. Житомирським міськвиконкомом та уповноваженим єпархіального управління РПЦ Модестом Обертовичем був підписаний акт про передачу приміщення міськвиконкому з метою використання для державних потреб; підставою для складання акту стала заява настоятеля Хресто-Воздвиженської церкви Макарія Верещака про неможливість організації церковної общини в цьому районі з причини відсутності прихожан. Отже, останнім користувачем церковного майна була громада РПЦ (підстава фонд Р.280, опис 5, справа 6) ; І останнє. За повідомленням Державного архіву Житомирської області (лист від 07.08.11 № 10/551) відомостей про користування приміщенням Хресто-Воздвиженської церкви релігійними громадами Української Автокефальної Православної Церкви та Української Православної Церкви Київського Патріархату в документах Державного архіву Житомирської області не виявлено. Отож, з огляду на ці факти, передача Хресто-Воздвиженської церкви Житомирській єпархії УПЦ є цілком логічною з точки зору дотримання історичної справедливості. Сергій Рижук подякував депутатам за те, що це питання було винесено на розгляд сесії. Він зазначив, що з державного бюджету на соціальну сферу виділено 82 млн. грн. З них 7 млн. грн. - на реконструкцію кінотеатру „Космос”, стільки ж – на облаштування кінотеатру „Жовтень”. Одним з приміщень, куди переїде відділ природи, може бути відновлений кінотеатр „Космос”. Але найкращий вихід Сергій Рижук бачить у будівництві нового приміщення для експозиції, наприклад, на пустирі навпроти краєзнавчого музею. Працівники установи зазначають, що з 7 тис. експонатів нині представлено лише тисячу, решті немає місця.

Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації