Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

15.08.2012

Чотирнадцятого серпня, в перший день Успенського посту, православні відзначають Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, або свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці. Цього дня також святкують день семи Святих Мучеників Маккавеєвих. У храмах Бердичівського благочиння звершили святкову Божественну Літургію.

Вшанування чесних древ Животворящого Хреста Господнього.

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

Свято вшанування Хреста Господнього прийшло до нас із Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ століття. З імператорського палацу до храму Святої Софії переносили Чесне Древо Хреста для освячення доріг і вулиць та відвернення страшних хвороб. Напередодні (13 серпня), виносячи його з царської скарбниці, покладали на Святій Трапезі Великої церкви. І протягом двох тижнів святиню носили Константинополем, аби подолати хвороби, очистити місто від лиха і зла. За допомогою хреста освячували воду.

До Успіння Богородиці, звершуючи літії всім містом, подавали Чесний Хрест народу для поклоніння. Двадцять сьомого серпня він знову повертався до царських палат.

У Київській державі цей звичай перетворився на хресні ходи до річок, водойм та озер.

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

У ті далекі часи відбувалися великі події. На цей день також припадає свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородицi. Воно було запроваджено в 1164-му році на честь перемоги грецького імператора Мануїла над сарацинами. В цей день перед битвою чудесно заблищала, оновилась ікона Божої Матері. За переданнями, саме 14-го серпня 1164-го року святий благовірний князь Андрій Боголюбський побив іновірних волзьких болгар. І були під час битви дивні знамення від ікон Спасителя, Пресвятої Богородиці і Чесного Хреста. Зійшло чудесне світло та осяяло місцевість, і сповнилися серця наших воїнів мужністю та благодатною силою. Тож правителі з різних земель обмінялися звістками про свої перемоги і про те, що кожному з них допомогли Спаситель та Пресвята Богородиця, і домовилися святкувати 1-е серпня (14-е за новим стилем)…

День пам’яті Семи Святих мучеників Маккавеєвих.

: Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього: Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

Чотирнадцятого серпня вшановують пам’ять Семи Святих мучеників Маккавеєвих: братів Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, їх матері Соломонії та вчителя їх Єлеазара, які в 166 році до Різдва Христового постраждали від безбожного сирійського царя Антіоха Єпіфана за віру в єдиного Бога. Вони безстрашно визнали себе послідовниками Бога Істинного, за що були жорстоко покарані і прийняли мученицьку смерть. Подвиг Святих Семи братів Маккавеїв надихнув Іуду Маккавея: він підняв повстання проти Антіоха Єпіфана і з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про ці події розповідається в Другій Книзі Маккавеїв. Святитель Іоанн Златоуст писав про сімох «доблесних юнаків, дітей однієї утроби, що вийшли на одну битву», та «показали силу свою над тираном і отримали над ним славну перемогу…»

В народі день 14 серпня ще називають святом Маковея. Люди приносять до храмів зілля, мак та букети квітів – символ вдячності Творцю і віри в те, що все в руках Божих. Після посвяти їх благоговійно кладуть за образами.

«Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо…»

: Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього: Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

Із самісінького ранку до Свято-Миколаївського собору в особливому святковому настрої православні поспішали на Божественну Літургію. Напередодні, 13-го серпня, було звершено Всенічне Бдіння, під час якого Хрест Господній винесли на середину храму для поклоніння віруючих. У соборі було багатолюдно, пахло м’ятою, чорнобривцями, чебрецем і любистком. У руках людей – букети квітів та пахуче зілля. Сяючи очима, вони підносили свої молитви до Всевишнього: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо…»

«Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй громаду Твою…», – розносився храмом молитовний спів.
У своїй проповіді благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков нагадав історію свята і звернувся до православних: «Хрест – хранитель усього Всесвіту. Хрест – краса Церкви, Хрест –царів держава, Хрест – віруючих зміцнення, Хрест – ангелів слава і демонів язва», – так співають сьогодні в храмі за Богослужінням. І в цей день наша Свята Православна Церква молитовно згадує важливі події : Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородицi – і вшановує пам’ять Семи мучеників Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара... Святий Хрест – це вічно живий символ нескінченної Божої любові до нас. Святий Хрест є невід’ємним від нашого духовного життя, це символ радості, перемоги і тріумфу, знаряддя нашого спасіння. Ми несемо Хрест Господній від купелі Хрещення життєвим шляхом і намагаємося дістатися до тихої пристані Царства Небесного. Віддаючи шану Святому Хресту, ми схиляємося перед Христовою жертвою, Його муками і смертю. Свята Церква закликає нас нести свій хрест і йти впевнено славним шляхом, що Своєю кров’ю проклав Господь, як ключем, відкриваючи врата вічності…»

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

Наприкінці Богослужіння було звершено чин малого освячення води. Окроплені святою водою люди посміхалися одне одному, сповнені духовної радості. І відчувалося дивовижне єднання душ! Маленький послушник Саша Запорожець у повноті почуттів промовляє: «Благодать…» Прихожанка Людмила Тимчинська говорить, що кожного року чекає цього дня: «Йду завжди в храм, тут очищаюся від гріхів, спілкуюся з Богом і відчуваю допомогу Господа. Це свято має глибоке духовне наповнення».

Були також освячені принесені численними віруючими зілля і квіти. Родина Алексійчуків: мама Леся і дітки Катерина та Іван – тримаючи в руках букетики і гарненький кошик, незважаючи на рясний дощ, щиро раділи святу. Освячення меду цього дня є благословенням вживати його з нового збору.
Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков привітав православних із Медовим Спасом, який також іменують Спасом на воді, Мокрим Спасом, і побажав відчути в собі небесний нектар – істинний мед Духа, Благодать Божу. Священик нагадав віруючим про початок Успенського посту (або Спасівки), який триватиме до 28-го серпня – дня Успіння Пресвятої Богородиці: «Дотримуючись посту, необхідно пам’ятати, що не можна досягти духовної чистоти лише стриманістю в їжі. Він неодмінно має поєднуватися з подоланням інших пристрастей: поганих помислів та недобрих вчинків – і бути в першу чергу духовним. Піст – це посилена молитва та добрі діла, милосердя і милості». Отець благочинний звернувся до прихожан із проханням помолитися за благодійника, раба Божого Миколу Петренка, який вершить добру справу – допомагає у відновленні іконостасу собору.

Три свята на честь Всемилостивого Господа і Спаса нашого з'єднують собою Спасівку: перше – Винесення древ Чесного Хреста Господнього 14-го серпня, друге – Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа 19-го серпня і третє – перенесення з Едеси до Константинополя Нерукотворного Образу Господа 29-го серпня. І в дні Успенського посту, як писав Святий Сімеон Солунський, також необхідно роздумувати про сенс двох великих церковних свят – Преображення Господнього та Успіння Богородиці: «одного – як такого, що подає нам освячення, а іншого – змилування й клопотання за нас…»

Прес-служба Бердичівського округу.

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

  Православні Бердичева відзначили свято Винесення древ Животворящого Хреста Господнього

Раздел: 
Новости Благочиний