Незабаром над Бердичевом засяють золотоверхі куполи Свято-Миколаївського собору.

10.10.2013

З благословення Високопреосвященнішого Никодима, архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського, влітку цього року на території Свято-Миколаївського собору Бердичева розпочалися комплексні ремонтно-реставраційні роботи. Реконструкція головного храму благочиння, історія якого сягає понад 100 років, є важливою подією в культурному і духовному житті міста.

Один із перших кроків відновлювальних робіт – реставрація іконостасу центрального приділу собору. Складний і доволі тривалий процес, пов’язаний із застосуванням унікальних технологій, потребує серйозних витрат і великих зусиль. Протягом декількох місяців було чимало зроблено, і вже зараз оновлений іконостас радує прихожан своєю сяючою красою. Досвідчені фахівці приступили до чергових етапів його реставрації і продовжують працювати далі над внутрішнім оздобленням храму, вносячи завершальні штрихи.

Оновлюються давні розписи, проводиться заміна вікон, реконструюється притвор. Як повідомляє благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков, до реставрації залучені різні майстри з Бердичева та фахівці з Черкащини: «За плечима черкаських реставраторів – понад 80 відремонтованих і відновлених храмів, розташованих в Україні та за її межами. Це спеціалісти високого рівня. Слід сказати, що реставрація іконостасу та куполів не несе конструктивних змін, аби не порушувати стилістичну єдність, художню цілісність та загальну гармонію старовинної будівлі собору – пам’ятки архітектури національного значення. Наступний крок – відновлення пошкоджених елементів декоративного ліплення, адже фізичні властивості матеріалів змінюються під впливом дії часу. Також буде очищатися зовня поверхня цегляної кладки собору. Заплановано цілий ряд робіт із оздоблення південної частини храму. Передбачається впорядкування подвір’я, заміна плитки на території перед центральним входом».

Позолочення куполів та хрестів проводиться із застосуванням унікальних сучасних технологій. Обирають сплави або такі хімічні сполуки, котрі імітують благородний метал. Причому використовується плазмова наплавка, що дозволяє забезпечити зносостійкість та довговічність покриття золотистого забарвлення.

Позолочення куполів є старовинною православною традицією. Сяючий жовтогарячий колір здавна вважається символом нетління та небесної слави. Пройде зовсім небагато часу – і напередодні престольного свята оновлені бані Свято-Миколаївського собору яскраво заблищать на сонці. Говорячи поетичними рядками наших сучасників, «і засяють велично хрести…», духовною радістю заграють струни душ прихожан…

Храм – це наша духовна твердиня, невичерпне джерело Божої благодаті. Свято-Миколаївському собору – понад сто років. Віриться, що завдяки турботі небайдужих людей та майстерній роботі фахівців він довго буде молодим, і наші діти та онуки знатимуть та пам’ятатимуть історію улюбленого храму, свого міста і рідного краю.

Реставраційні роботи в соборі продовжуються. Безумовно, цей трудомісткий процес вимагає великих фінансових вкладень та матеріальної підтримки, зазначає отець благочинний, і будівництво та належний догляд за храмом важко охопити лише силами парафії, тому довелося взяти кредит на значну суму. За благу справу взялися всім миром. Також надали допомогу деякі керівники установ, організацій та підприємств і просто звичайні бердичівляни: своєю працею і скромними пожертвами. Проте, фінансове питання залишається доволі складним. Благочинний Бердичівського округу протоієрей Віталій Бойков щиро дякує тим людям, які жертвували свої кошти, вміння і час, вкладаючи душу в оновлення храму: «Низький уклін усім, хто відгукнувся на наш заклик і долучився до реставрації. Звертаємось до всіх людей доброї волі і просимо підтримати нас у цій важливій справі. Кожна, навіть найменша пожертва, буде оцінена Богом. Нехай Господь за молитвами Святого Миколая віддасть вам сторицею! Нехай Всемилостивий Господь завжди допомагає всім вам й оберігає на Многії літа! Щотижня за жертводавців у соборі звершується молитва. Сподіваємось, що з Божою поміччю подальша реставрація буде завершена, й наш храм стане справжньою окрасою славетного міста Бердичева і буде притягувати до себе все більше і більше людей як осередок духовності та архітектурна пам’ятка, спрямовуватиме мешканців міста до християнських чеснот».

Громада і настоятель Свято-Миколаївського собору звертаються до всіх небайдужих парафіян, меценатів і жертводавців із проханням допомогти в проведенні ремонтно-оновлювальних робіт.

Реквізити Свято-Миколаївського собору:
р/р 26006146405