Не в силе Бог а в правде

09.12.2012

Не в силе Бог а в правде.Не в силе Бог а в правде.

6 грудня Православна церква вшановує пам'ять воїна-князя святого і благовірного князя Александра Невського в схимі Олексія. Розумний воєначальник, відданий своїй Батьківщині і Православній вірі, ці всі чесноти об'єднались в одній людині. Його життя цікаве і повчальне для нас.

Святий благовірний великий князь Олександр Невський народився 30 травня 1220 в місті Переславлі-Заліському. Батько його, Ярослав, в хрещенні Феодор, був молодшим сином Всеволода III Велике Гніздо. Мати св. Олександра, Феодосія Ігорівна, рязанська княжна. У 1227 р. князь Ярослав, на прохання новгородців, став княжити в Новгороді Великому. Він узяв з собою синів, Федора і Олександра
Починалося найважчий час в історії Русі: зі сходу йшли монгольські орди, із заходу насувалися рицарські полчища. В цей грізний час по Промислу Божому на порятунок Русі виступив святий князь Олександр - великий воїн-молитовник, подвижник землі Руської.

Не в силе Бог а в правде.Не в силе Бог а в правде.

Скориставшись навалою Батия, полчища хрестоносців вірвалися в кордони нашої Вітчизни. Першими були шведи. Безліч кораблів підійшла до Неви під командуванням Біргера. Св. Олександр, йому не було тоді ще 20 років, довго молився в храмі Святої Софії. Архієпископ Спиридон благословив св. князя і воїнство його на битву з хрестоносцями -католиками. Вийшовши з храму, Олександр укріпив дружину сповненими віри словами: "Не в силе Бог, а в правде. Иные — с оружием, иные — на конях, а мы Имя Господа Бога нашего призовем!".З невеликою дружиною князь пішов на ворогів. Було дивовижне знамення: воїн,який стояв у морському дозорі бачив на світанку 15 липня човен, що пливе по морю, і на ній св. мучеників Бориса і Гліба, в пурпурному вбранні. Олександр, підбадьорений, мужньо повів з молитвою військо на шведів. "И была сеча великая с латинянами, и перебил их бесчисленное множество, и самому предводителю возложил печать на лицо острым копьем». За цю перемогу на річці Неві, здобуту 15 липня 1240 року, народ назвав св. Олександра Невським.

Не в силе Бог а в правде.Не в силе Бог а в правде.

Небезпечним ворогом залишалися німецькі рицарі. У 1241р.блискавичним походом св. Олександр повернув давню фортецю Копор'є, вигнавши рицарів. У 1242 р. взимку він звільнив Псков, а 5 квітня дав Тевтонському ордену рішучий бій на льоду Чудського озера. Хрестоносці були повністю розгромлені. Ім'я св. Олександра прославилося по всій Святій Русі.

У 1256 р. помер хан Батий. Св. князь втретє поїхав в Сарай, щоб підтвердити мирні відносини Русі і Орди з новим ханом Берке. У 1261 р. стараннями св. Олександра і митрополита Кирила була заснована в Сараї, столиці Золотої Орди, єпархія Руської Православної Церкви.

Не в силе Бог а в правде.

Настала епоха великої християнізації язичницького Сходу, в цьому було пророча думка св. Олександра Невського про історичне покликання Русі. У 1262 р. за його вказівкою у багатьох містах були перебиті татарські збирачі данини і вербувальники воїнів - баскаки. Чекали татарської помсти. Але великий заступник народу знову поїхав в Орду і мудро направив події зовсім в інше русло: посилаючись на повстання росіян, хан Берке припинив посилати данину в Монголію і проголосив Золоту Орду самостійною державою, зробивши її тим самим заслоном Русі зі сходу. У цьому великому з'єднанні руських і татарських земель і народів і міцніла майбутня багатонаціональна Російська держава, що включила в межі Руської Церкви майже всю спадщину Чингіз-Хана до берегів Тихого океану.

Не в силе Бог а в правде.

Ця дипломатична поїздка св. Олександра Невського в Сарай була четвертою і останньою. На зворотному шляху, не доїжджаючи до Володимира, в Городці, в монастирі князь-подвижник віддав свій дух Господу 14 листопада 1263, завершивши життєвий шлях прийняттям святої чернечого схими з ім'ям Алексій. Тіло його понесли до Володимира, дев'ять днів тривав шлях, і тіло залишалося нетлінним. 23 листопада при похованні його в Різдвяному монастирі у Володимирі, було явлено "чудо дивно и памяти достойно"

Не в силе Бог а в правде.

До святого воїна звертаються за допомогою в служінні Батьківщині сьогоднішні захисники нашої Вітчизни. Не одне століття в храмах лунає молитва "О властех и воинстве". По Божому промислу, командування військової частини з утилізації боєприпасів та озброєння що знаходиться в смт Вакуленчук вирішоло побудувати храм саме в честь святого воїна. Тому що благовірний князь являється взірцем справжнього солдата, захисника Батьківщини та віри християнської. В 2010 році було прийнято рішення про побудову храму на території частини, а вже в лютому 2011 року храм був освячений митрополитом Овруцьким і Коростенським Вісаріоном.

6 грудня благочинний Чуднівського округу протоієрей Андрій Змієвський здійснив Божествену літургію в храмі Александра Невського на території військової частини. Йому співслужили настоятель храму ієрей Віталій Петрик та ієрей Юрій Пінчук. За богослуженням молились війсковослужбовці частини, просячи допомоги у небесного воїна,офіцери, прихожани. Після закінчення богослужіння о.Андрій Змієвський звернувся до прихожан та військових з святковою проповіддю де розповів про святого князя, і поздоровивши військових з професійним святом побажав віддано служити Батьківщині та не забувати Православну віру.

Прес-служба Чуднівського благочиння.

Раздел: 
Новости Благочиний