У Дубівці на Бердичівщині відзначили День села і престольне свято у храмі Різдва Іоанна Предтечі

12.07.2019

З давніх-давен було прийнято відзначати День села в престольне свято. Це особлива подія для великої родини жителів. Добре та світле торжество з однаковою радістю зустрічають і молодь, і представники старшого покоління. Місце, де людина народилася, де пройшли її дитинство та юність, де вона трудиться і ростить дітей, – дорогий серцю куточок, мала Батьківщина, джерело сили і натхнення. Мальовнича й затишна Дубівка зібрала на День свого народження силу-силенну односельців та гостей… Свято розпочалося з молитви у храмі Різдва Іоанна Предтечі.

Вперше село згадується у 1788-му році під назвою Чехи округи Бердичівської Пузирецької волості Житомирського повіту Волинської губернії, у 1946-му воно отримало ім’я Дубівка. Мабуть, тому, що у давнину земля навколо була майже вся вкрита лісами. І нині мальовниче село тішить око буянням зелені, а на високих стовпах уздовж вулиць – насиджені гнізда лелек. Вони щороку повертаються з вирію додому, несучи на крилах мир та злагоду в родини. В оточенні пишних дерев стоїть невелика церква Різдва Іоанна Предтечі. «Про минуле наших предків зібрав матеріали і написав в 1839-му році священнослужитель, історик і краєзнавець Лаврентій Іванович Похилевич, – розповідає адміністратор клубу-філії с. Дубівки Марія Гортовлюк. – В селі була приписна церква, біля неї знаходилася криничка, яку згодом закидали, але неподалік пробилося могутнє джерело з цілющою водою. І одного разу сталося диво. У день свята Іоанна Хрестителя віруючі побачили, що з нього невідомо як з’явилась ікона. Люди занесли її до церкви, а на місці цілющого джерела збудовали дерев’яну капличку. З того часу до 1932-го року з далеких міст і сіл до цієї чудотворної ікони приїжджало дуже багато людей, щоб зцілитися та прийняти Божу благодать…» За переказами, повідомила парафіянка Євгенія Іванова, у 30-х роках за наказом богоборчої влади ікону забрали з храму, але святий образ повертався і з’являвся біля джерела: «Щороку в липні люди несуть до криниці букетики квітів і духмяних трав, вшановуючи Пресвяту Богородицю. До неї звертають свої прохання, просячи про милість».

Сьомого липня Дубівка відзначає День села і престольне свято. Зранку у храмі править Божественну Літургію настоятель – ієрей Сергій Гарнага. Святкове Богослужіння зібрало чимало віруючих, які поприходили родинами: до Господа здіймали свої молитви люди у віці, молодь та маленькі діти. «Сьогодні ми зібралися в цьому святому храмі, щоб разом із Церквою прославити Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, – слухали віруючі проповідь отця настоятеля. – Заклик Предтечі до покаяння, заклик до виправлення, очищення від гріхів дієвий для всіх. Святий Іоанн Хреститель і нині звертається до нас: «Покайтеся, приближибося Царствие Небесное». Нехай допоможе нам Господь молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці, святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна та всіх святих, що стоять біля престолу Божого і невпинно моляться за душі наші…» За давньою традицією до криниці в центрі села було звершено Хресний хід з місцевошанованою святинею – іконою Божої Матері. Після водосвятного молебню люди набирали благодатну вологу, приймали з молитвою та вмивалися нею. Богоматір – заступниця наша, тому в Дубівці прийнято проходити під іконою. Роблячи це, людина опиняється під захистом Богородиці, під чесним Її Покровом…

Богослужіння продовжилося святковою трапезою, куди гостинно запросили всіх: парафіян та віруючих з інших куточків благочиння.

Ввечері дубівчани вітали хлібом-сіллю на уквітчаному рушнику почесних гостей і шанованих людей громади, які приїхали розділити святкову радість: народного депутата України Олександра Ревегу, голову Бердичівської районної ради Софію Томашевську, директора Центру культури і дозвілля Семенівської об’єднаної територіальної громади Олену Якимчук та в. о. старости Красівського старостинського округу Семенівської ОТГ Ігоря Апатова. На великому зібранні адресували теплі слова найстаршим жителям села – Надії Лавренчук та Антоніні Мартинюк, маленькому Андрійку Гортовлюку, котрий йде до першого класу, подружжю, яке 54 роки прожило в парі, а це – Березовка Надія Родіонівна і Микола Дмитрович, п’ятьом воїнам-захисникам, учасникам бойових дій в АТО, господині найбільш уквітчаного казкового двору Тетяні Черняк, іменинниці дня – Ніні Гортовлюк і кращим господарям – Олені Сергіївні та Михайлу Юрійовичу Гортовлюкам. У селі це прізвище досить широко розповсюджене, часто зустрічаються й такі, як Погульські, Куліші та Пеньківські. А жителі у Дубівці – хазяйновиті і працелюбні, щирі та доброзичливі, творчі і обдаровані.

Різнобарвною концертною програмою порадували артисти Центру культури і дозвілля Семенівської ОТГ та місцеві таланти. І, звичайно ж, найбільше оплесків дісталося фольклорному колективу «Горлиця» – яскравому і колоритному вокальному жіночому ансамблю. Бажаючі могли зазирнути в українську світлицю в сільському клубі, побачити на подвір’ї цікаві виставки дитячих робіт та експозиції предметів давнього побуту, а також – вишивки справжньої майстрині Євгенії Іванової. Приваблювали стилізований курінь, де поруч – тин із горщиками і променисті соняшники та квітучі мальви, дивували криничка з журавлем, декоративні вулики, штучне озеро з очеретом і створений руками дубівчан лісок, що просто виріс на очах!

Місцеві господині пригощали різною смакотою: ароматною юшкою, печеною картоплею й духмяним чаєм. Молодь розважалася, співаючи й танцюючи, а люди поважного віку вели розмови про життя-буття, згадували минуле, ділилися новинами й раділи, дивлячись на виступи юних обдарувань.

Прес-служба Бердичівського благочиння.