Свято-Хрестовоздвиженський храм с. Старого Солотвина відзначив престольне свято

30.09.2014

Двадцять сьомого вересня, в день свята Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, прихожани Свято-Хрестовоздвиженської церкви села Старого Солотвина відзначили храмовий празник.

Історія Свято-Хрестовоздвиженського храму с. Старого Солотвина охоплює період тривалістю приблизно 130 років. Дерев’яна церква була зведена у далекому 1885-му і належить до пам'яток архітектури місцевого значення. Вона являє собою зразок школи традиційного дерев'яного зодчества. Дослідники стверджують, що умільці збудували давній храм без жодного цвяха. Протягом усієї своєї історії він не зазнав значних пошкоджень та руйнації, витримавши всі буремні негоди минулого… В 60-х роках у старовинній церкві влаштували зерносховище. За промислом Господнім храм, який пережив багато лихоліть, зберігся до наших днів. Із 1985-го року Свято-Хрестовоздвиженська церква відновила свою діяльність, і знову тут залунала молитва, знову відбувається найбільше чудо – з’єднання людського і Божественного.

«Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє…»

Багато людей зібралося цього світлого дня у старовинному храмі на Бердичівщині. Перед тим лив сильний осінній дощ, але зранку хмари розійшлися, ясне сонце осяяло землю і, лагідно граючи промінням, пролило струмені тепла… Розділити з прихожанами радість престольного свята з’їхалися парафіяни з м. Бердичева, смт. Гришківців, с. Райгородка, с. Реї, с. Гальчина і інших довколишніх сіл. Тамтешні люди з великою повагою та любов’ю розповідають про свій храм і його настоятеля – духівника благочиння протоієрея Миколая Шпичку. Вісімдесятип’ятирічна півча Ірина Зінюк із Старого Солотвина називає батюшку людиною великої душі: «Немає слів, щоби висловити нашу повагу до нього. І пожаліє, і порадить, і вислухає завжди… Всі дуже люблять отця Миколая!» «Наш батюшка – добрий і чуйний, поважає людей, – додає Майя Матвійчук. – Усі йдуть до нього з різними турботами, зі своїми радощами і печалями». Ганна Вікарій із Гришківців згадує своє дитинство, що проходило у Старому Солотвині: «Ще маленькою ходила до храму на службу Божу. І щороку з великою радістю приїжджаю сюди…» «У цьому храмі розливається благодать, – говорить Світлана з Бердичева. – Люди приходять сюди з відкритим серцем і залишають часточку своєї душі…»

Прекрасний, благозвучний спів півчих церковного хору на чолі з регентом – матушкою Ларисою, святковий настрій, усміхнені обличчя, сяючі оченята діток, краса уквітчаного храму – все додавало піднесення й урочистості в цей особливий день. «Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемоги на супротивників даруючи і Твоє зберігаючи Хрестом Твоїм проживання…» І не скінчався потік людей, що йшли та йшли до сповіді…

Святкове Богослужіння очолив настоятель Свято-Димитрівської церкви смт. Гришківців протоієрей Юрій Рибачок, йому співслужили настоятель Свято-Хрестовоздвиженського храму с. Старого Солотвина протоієрей Миколай Шпичка, настоятель Свято-Успенської церкви с. Райгородка ієрей Євгеній Воробйов та настоятель Петро-Павлівського храму с. Реї ієрей Євген Дзядух. До спільної молитви приєдналися депутат Житомирської обласної ради Олександр Ревега і представники сільської влади.

Божественна Літургія… Неймовірні відчуття, незабутні враження… «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо…» – співав, стоячи на колінах, увесь храм. Віруючі підносили молитви до Господа, просячи «не покинути народи української держави нашої в скорботі» і «всіх з'єднати узами любові…». З великою увагою вони слухали слова проповіді протоієрея Юрія Рибачка: «Сьогодні в храмі немає випадкових людей: всі прийшли сюди за покликом серця. Сьогодня, як ніколи, ми повинні говорити про значення такого християнського подвигу, як смирення. Христос добровільно розп’явся заради нашого спасіння, за весь світ і за кожного з нас… Шлях християнина – це шлях хреста й подвигу, шлях смирення і терпіння. Хрест – основа християнського життя, знак слухняності Ісуса Христа Небесному Отцю. Христос постраждав на Хресті і воскрес на третій день. Наша Пасха починається зі слів тропаря: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав…» Нам сьогодні потрібно смирятися, прощати і любити одне одного, творити добро й думати про ближніх, як сказав Апостол Павло: «Один одного тяготи носіть, і так виконаєте закон Христовий». Нам потрібно повертатися до християнських джерел, жити за Заповідями Божими, шанувати хресне знамено, бо воно є щастям, радістю і джерелом життя!»

У цей день, коли вся повнота Православної Церкви, весь християнський люд вшановує пам’ять Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, особливо багато віруючих причастилися Святих Христових Тайн. Богослужіння завершилося Хресним ходом навколо храму. І лунав молитовний спів, майоріли в повітрі яскраві хоругви, сяяли радістю окроплені святою водою обличчя… Протоієрей Юрій Рибачок привітав усіх зі святом, побажавши не забувати про обов’язок шанувати і любити святий Хрест. Настоятель Свято-Хрестовоздвиженського храму с. Старого Солотвина протоієрей Миколай Шпичка подякував священству і всім віруючим за розділену радість святкування, за спільну молитву і духовну підтримку: «Господь почує нашу щиру молитву і благословить нашу землю миром. Нехай Хрест Господній вселяє в нас віру, надію і любов до Бога… Храм – це острівець спасіння, який приймає все і покриває спокоєм та любов’ю. Сюди приходить будь-яка людина і просить у Бога допомоги, просить прощення. Нехай же Хрест Господній буде нам знаменем спасіння».
Служба Божа закінчилася, а люди все йшли до храму і схилялися перед Хрестом Господнім, співаючи душею та серцем: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико…»

Прес-служба Бердичівського благочиння

Свято-Хрестовоздвиженський храм с. Старого Солотвина відзначив престольне свято