Сторіччя храму у Дацьках!

26.12.2013

19 грудня православна церква вшановує святителя Миколая архієпископа Мір Лікійського чудотворця. В с. Дацьки, що у Чуднівському благочинні цей день чекали з великою радістю, храму виповнилось 100 років. За довгу історію храм пережив часи злету і часи великої наруги, але Ангел Господній не полишав його, молився, вірив і чекав коли знову виголосить священик: «Благословенно царство Отца и Сына и Святого Духа…» Перегорнемо сторінки історії поринемо у далекі часи коли з волі Божої і бажанням людей православних починалося будівництво.

У Державному архіві Житомирської області зберігається «Дело о постройке на местные средства новой деревянной церкви в деревне Дацьки Житомирского уезда»(тут і далі посилання на статтю «Історія Свято-Николаївської церкви села Дацьки. Протоієрея Вадима Шапрана») Будівництво було розпочато 26 липня 1906 року і закінчено 25 вересня 1912 року. Майже рік пішов на збір коштів і підготовку необхідних матеріалів. 16 травня 1907 року голова попечительства з будівництва церкви В.В.Міхєєв священник села Бабушок Димитрій Варжанський та селяни із Дацьок Андрій Гайовий та Філіп Король підписали прохання на ім’я Архієпископа Волинського і Житомирського Антонія дозволити звершити закладку храму 11 червня 1907 року. Архівні документи свідчать що багато людей були задіяні не будівництві храму і їх праця була нагороджена в 1913 році храм був готовий до освячення. Завдяки акту проверочних робіт ми можемо уявити собі яким був первісний вигляд храму.Вся будівля церкви була обшита дошками,оздоблена карнизами, пілястрами та налічниками. Було облаштовано три відкриті на стовпчиках ганки. Куполи на храмі та дзвіниці були покриті залізом. Храм був освячений на честь Святителя Николая єпископом Гавриїлом.

Лише 30 років відбувалися богослужіння в новозбудованому храмі. Під час радянських гонінь на церкву храм у селі Дацьках в 1934 році відібрали у віруючих. Безбожники осквернили й понівечили храм та перетворили на сільський клуб. Відродження церкви на селі почалось у 1998 році але першими «освятили» її так звані «священики» з київського патріархату, але не пройшло і двох місяців, як у вересні 1998 році парафія разом зі своїм настоятелем вернулись у лоно Православної Церкви. Зовнішній вигляд церкви все ще несе на собі відбиток наруги над нею під час гонінь. Але в середині храм любовно прибраний віруючими. Молодий священик Віталій Петрик планує і на далі відроджувати святиню молить Господа дати сил для цієї роботи.

Святкову службу очолив благочинний Чуднівського округу протоієрей Андрій Зміевський, йому спів служили гості в священному сані по прочитанні Євангелія було оголошено звернення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира до вірних Української Православної церкви. По закінченні святкового богослужіння був відслужений молебень про примноження любові в день пам’яті святителя Миколая чудотворця. До речі у всіх церквах Чуднівського благочиння служились молебні про примноження любові. Зі словом поздоровлення до прихожан звернувся отець Андрій, він сказав що наше завдання зберегти мир в своїх душах і молитись за нашу державу, за власті і воїнство за примноження любові.

Прес-служба Чуднівського благочиння.

Сторіччя храму у Дацьках!