CВЯТО ОБРІЗАННЯ ГОСПОДНЬОГО, ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ СВЯТИТЕЛЯ ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО: УРОЧИСТЕ БОГОСЛУЖІННЯ У СВЯТО-МИКОЛАЇВСЬКОМУ СОБОРІ М. БЕРДИЧЕВА У ПЕРШИЙ ДЕНЬ НОВОГО РОКУ ЗА СТАРИМ СТИЛЕМ.

17.01.2023

Чотирнадцятого січня, у перший день Нового року за старим стилем, Православна Церква відзначає велике свято – Обрізання Господнє, а також вшановує пам’ять святителя Василія Великого. У святкову суботу урочисте богослужіння у Свято-Миколаївському соборі м. Бердичева звершив благочинний Бердичівського округу, настоятель храму архімандрит Варфоломій (Бойков) у співслужінні духовенства собору.

З давніх-давен 14-е січня вважається особливим днем. Православна Церква відзначає свято Обрізання Господнього на згадку про те, що над Богонемовлям за старозавітною традицією на восьмий день після Його Народження було звершено обрізання, і при цьому Його назвали ім’ям Ісус (Спаситель). Цього дня ми повинні вклонитися Йому, як Господу, і подякувати, що прийшов заради нас, заради нашого спасіння. Для віруючих це важливе свято символізує необхідність духовного обрізання, обмеження гріховних пристрастей, помислів та намірів. Ідея обрізання – це ідея хресного шляху за Богом, кажуть святі отці. Протягом свого земного життя ми повинні обрізати від себе всякий гріх і нести без нарікання, з вдячністю хрест, що поклав на нас Господь.

Чотирнадцятого січня ми зустрічаємо два свята, і вони – про Єдине. Події Обрізання Господнього свідчать про людську природу Ісуса. Святий Василій Великий, земне життя якого закінчилося саме цього дня, нагадує про Божество Христа – про те, що Він завжди був і є Один зі Святої Трійці.

Чотирнадцятого січня ми також святкуємо перший день Нового року за старим стилем. «Оскільки новий рік є початком днів року, то в цей день належить набрати в душу такі помисли, почуття і настрої, які могли б, як і годиться християнину, заправляти всім порядком справ його протягом року...», – пише святитель Феофан Затворник.

У Свято-Миколаївському соборі – молитовна тиша. Біля Різдвяного вертепу зупиняються віруючі, підносячи молитви до Народженого Богонемовляти… На восьмий день після Різдва Христового відбулася подія, описана в Євангелії від Луки: Ісус Христос за старозавітним законом прийняв обрізання.

Святкову Божественну Літургію очолив благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору архімандрит Варфоломій (Бойков) у співслужінні духовенства храму: протоієрея Зіновія Ромаха, ієрея Віталія Кльона та диякона Андрія Горниша.

«У потомстві твоєму будуть благословенні всі народи землі», – розпочав свою проповідь словами Бога до Авраама клірик Свято-Миколаївського собору протоієрей Зіновій Ромах. – Обрізання Господнє є символом заповіту між Богом і Авраамом, який безмежно довірився Господу і є великим праведником Божим. З Авраамом Господь вступає в заповіт, через який від Авраама має піти великий народ і відбутися обітоване спасіння для всіх людей… Обрізання було знаком союзу між Авраамом та Богом. Зійшовши з неба на землю, Бог став людиною і повів усіх до спасіння. Обрізання є прообразом майбутнього хрещення… Чому саме на восьмий день після народження? Бо число «вісім» символізує вічне і говорить про те, що життя нескінченне. Людство отримало нерукотворне обрізання. Христос є для нас істинним джерелом буття, істинним Месією, який веде до вічності… Сьогодні також день пам’яті святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Кападокійської.

Звершується Літургія, молитви якої належать авторству святого – великого і шанованого богослова та вчителя благочестя, котрий зробив великий внесок у формування християнського вчення про Святу Трійцю. Він одним із перших теоретично обґрунтував чернецтво. Його життя було цілком і повністю присвячене служінню Богу, Церкві та людям, святитель став засновником церковної благодійності та соціального служіння… За старим стилем ми святкуємо нині початок нового року. Але початок індикту – церковного новоліття – відзначаємо 14-го вересня… Господь закликає нас до оновлення духовного життя…»

За богослужінням підносили молитви за мир в Україні, за наш народ та наше воїнство.

Лунав тихий, мелодійний спів кліросу Свято-Миколаївського собору (регент – матушка Єлена Натальчук), і парафіяни приєднувалися, з теплом у серці промовляючи рядки улюблених Різдвяних колядок та щедрівок: «Святий вечір добрий вечір, добрим людям на весь вечір…», «Даруй літа щасливії нашій славній Україні…»

Цього дня чимало парафіян причастилися Святих Христових Тайн.

Завершилося богослужіння молебнем на новоліття та проголошенням многоліття. Благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору архімандрит Варфоломій (Бойков) сердечно привітав усіх зі світом: «Ми переступаємо межу року з надією й думками про мир у державі нашій, з молитвою про тих, хто захищає її, в очікуванні Перемоги. Щодня ми молимося про державу нашу Україну, воїнів-захисників. Минулий рік був гірким і багатостраждальним. Він увійшов в історію, її продовжить писати рік 2023-й. Віримо, що Господь почує наші молитви і благословить землю Українську миром. Нехай щедрівки зігріють душу теплом та принесуть радість у кожну оселю». Отець благочинний адресував щирі привітання іменинникам дня та подякував меценатам, котрі допомогли з подарунками для вихованців Недільної школи у дні Різдвяних свят. За доброю традицією засіяв зерном парафіян, побажавши щасливого, світлого і мирного року.

Прес-служба Бердичівського благочиння.