Артос «Хліб життя»

13.05.2013

Слово артос перекладається з грецької як «квасний хліб» - загальний всім членам Церкви освячений хліб, інакше - просфора всеціла.

Артос в продовженні всієї Світлої седмиці займає в храмі саме видне місце, разом з іконою Воскресіння Господнього і, на закінчення великодніх урочистостей, роздається віруючим.

Вживання артоса починається з самого початку християнства. У сороковий день після Воскресіння Господь Ісус Христос вознісся на небо. Учні та послідовники Христові знаходили розраду в молитовних спогадах про Господа, вони пригадували кожне Його слово, кожен крок і кожну дію. Коли збирались на спільну молитву, то, згадуючи Таємну Вечерю, причащалися Тіла і Крові Христових. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали невидимо присутньому Господу і клали на це місце хліб.

Наслідуючи апостолів, перші пастирі Церкви встановили в свято Воскресіння Христового покладати в храмі хліб, як видимий образ того, що потерпілий за нас Спаситель став нам істинним хлібом життя.

На артосі зображений хрест, на якому видно тільки терновий вінець, але немає Розп'ятого - як знамення перемоги Христової над смертю, або зображення Воскресіння Христового.

З артосом поєднується і стародавнє церковне предання, що апостоли залишали за столом частину хліба,як частку Пречистої Матері Господа в нагадування постійного спілкування з Нею і після трапези благоговійно ділили цю частину між собою. У монастирях цей звичай носить назву Чин Панагії, тобто спогад про Всесвятість Матері Господа. У парафіяльних церквах цей хліб Богоматері згадується раз на рік у зв'язку з роздробленням артоса.

Освячується артос особливою молитвою, окропленням святою водою і кадінням в перший день Святої Пасхи на Літургії після заамвонної молитви. Артос покладається на солеї, проти Царських Воріт, на уготованному столі або аналої. Після освячення артоса аналой з артосом ставлять на солеї перед образом Спасителя, де артос лежить протягом всієї Святої седмиці. Його зберігають у храмі всю Світлу седмицю на аналої перед іконостасом. У всі дні Світлої седмиці після закінчення Літургії з артосом урочисто відбувається хресний хід навколо храму. У суботу Світлої седмиці по заамвонній молитві читається молитва на роздроблення артоса, артос розділяється і в кінці Літургії при цілуванні Хреста роздається народу як святиня.

Прес-служба Любарського благочиння.

Артос «Хліб життя»