Свято Хрещення Господнього у Свято-Миколаївському соборі м. Бердичева!

20.01.2021

Свято Хрещення Господнього в Православній Церкві проходить із великою урочистістю, як і свято Різдва Христового. Обидва празники, з’єднані святками, складають ніби єдине торжество. День Хрещення Господнього – це свято духовного оновлення. Господь закликає нас прийти до Нього як до Джерела живої води... Дев’ятнадцятого січня, у день свята Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, у Свято-Миколаївському соборі м. Бердичева було звершено Божественну Літургію, яку очолив благочинний округу, настоятель храму архімандрит Варфоломій (Бойков) у співслужінні соборного духовенства.

Крокуючи землею, січень розбудив хрещенські морози. На радість людям зима подарувала пухнастий сніг і розвісила деревами ажурне мереживо. Православні віруючі поспішали на закличні звуки дзвонів до Свято-Миколаївського собору на святкове Богослужіння. Під ногами поскрипував сніг, а на душі було радісно… Благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору архімандрит Варфоломій (Бойков) звернувся до віруючих словами проповіді: «Свято Хрещення Господнього інакше називається святом Богоявлення і Просвітництва. Чому йому дані такі найменування? На берег Йордану, не відрізняючись від інших в численному натовпі, приходить Господь Ісус Христос. Він не має потреби в хрещенні від Іоанна, але приходить на Йордан, щоб явити Себе людям. Іоанн Хреститель вказує на Нього і говорить: «Ось Агнець Божий, Який бере на Себе гріхи всього світу!» А коли Господь занурюється в воду, пророк бачить Духа Святого у вигляді голуба, що зійшов на Христа й спочив на Ньому, і чує голос Бога Отця: «Це Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління!» У цей момент відбулося явлення Святої Живоначальної Трійці: Отець Небесний явив себе голосом із неба, Господь Ісус Христос прийняв Хрещення, а Святий Дух зійшов на Нього у вигляді білого голуба. Звідси й назва свята – Богоявлення. Його називаємо днем Просвітництва, тому що Господь прийшов у світ, щоб просвітити людей, дати спасительне світло. Бог є Світло… Ми всі причетні до цієї події через Таїнство Хрещення – двері, що відкривають шлях до Неба, до вічності. Нам звучать повчанням слова Євангелія: «Хто увірує й охреститься – спасенний буде…» У купелі Різдва духовного ми стали рідними Богу, стали братами і сестрами. Сьогодні на водах явиться Божа благодать, спасительна для кожного…»

Храмом линув молитовний спів… Єдиним серцем, єдиними устами люди славили Господа. Юні колядники, солісти дитячого зразкового фольклорного ансамблю «Вінець» на чолі з керівником – Ларисою Куліченко, радісно проголошували: «Сам Христос хрестився в річці Йордані!» – і від щирого серця зичили парафіянам здоров’я, щастя, многоліття та миру Божого. Чимало віруючих причастилися Святих Христових Таїн…

За богослужінням звучав тропар свята Хрещення Господнього: «Во Иордане крещающуся Тебе, Господи, Троическое явися поклонение: Родителев бо глас свидетельствовавше Тебе, возлюбленнаго Тя Сына именуя, и Дух в виде голубине, извествоваше словесе утверждение. Явлейся, Христе Боже, и мир просвещей, слава Тебе». Благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору архімандрит Варфоломій (Бойков) звершив чин Великого освячення води. «Глас Господень на водах вопиет, глаголя: приидите, приимите вси Духа премудрости, Духа разума, Духа страха Божия, явльшагося Христа...» Отець благочинний окропив святою водою всіх молільників і привітав із великим святом Богоявлення та Хрещення Господа нашого Ісуса Христа: «Водохресна вода має особливу благодать, її називають «агіасмою», що означає «велика святиня». Будемо ж трепетно ставитися до неї, і нехай Спаситель, Який хрестився в Йордані, допоможе нам та нашим рідним зцілитися від недуг духовних і тілесних».

У день свята Хрещення Господнього радість не може залишатися в стінах храму, вона виливається назовні. Люди заповнили церковну площу, і кожен бажаючий міг набрати водохресної води з собою… Всі вітали одне одного словами: «Христос Хрещається! – У річці Йордані!» Хрещенська радість об’єднує, говорить парафіянка Євгенія Іванова: «Нехай благодать Божа, яка сьогодні дарується нам через Хрещення Господнє, завжди перебуває з нами. Хочеться, щоб люди жили у злагоді та розумінні, були добрішими й милосерднішими. Миру всім і спокою!» «Дай Боже нам здоров’я, – додає Марія Максимчук. – Дякуємо Богу за все!» «Нині радуються Небо і земля, – ділиться почуттями Ольга Козік. – Сьогодні – день духовного очищення. Радість зігріває серце…»

У містах і селах урочисті Хресні Ходи направляються до річок та озер, де звершується Велике освячення води. На жаль, у цьому році через епідемію коронавірусної інфекції та запровадження локдауну доводиться відступити від багаторічної традиції…

Струмує радість живою хрещенською водою, вічною надією насичені благодатні краплі… Згадуючи давні події, ми знову і знову переживаємо їх, стаємо свідками пам’яті про них і через дотик до хрещенської води долучаємося до Божественної благодаті.

Прес-служба Бердичівського благочиння.

Роздiл: 
Новости Благочиний